Sirpa Puhakka haastatteli minua Kansan Uutisiin 50-vuotispäiväni kunniaksi. Foto: Jussi Joentausta, https://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3544734-minna-sirno-haluaa-altistaa-taiteelle

Minna Maaria Sirnö, s. 1966

Siviilissä 

Ihmis- ja perusoikeuksien vaalija, taiteen moninautiskelija, monen asian usetobe, onnellinen otfamu sekä ihmisyyden ja elämän ihailija. 

Puoliso: 
valosuunnittelija, lehtori Jyrki Sinisalo 
Nykyinen kotikunta: 
Helsinki 

Saamiani huomionosoituksia
Homofobian vastainen hyväntahdon lähettiläs 2010 (Sateenkaariyhteisöt)
Eduskunnan ahkerin maailmanparantaja 2011 (Kepa / Globbait)
Eduskunnan kulttuurikuningatar (HS 5.4.2011)

Joitakin juttuja minusta

Sydan.fi 3.1.2018, Anna-Maija Järvi-Herlevi, Minna Sirnö kiittää taidetta ja kulttuuria herätetyksi joutumisen hetkistä, https://sydan.fi/kulttuuri-tekee-hyvaa/minna-sirno-kiittaa-taidetta-ja-kulttuuria-heratetyksi-joutumisen-hetkista 
Radio Moreeni 27.1.2017, Taidekohta vieraana Taiken johtaja Minna Sirnö, Taidekohta vieraana Taiken johtaja Minna Sirnö by Radio Moreeni 
Taiteilija 2.2.2017, Taiken Minna Sirnö: Toiminta-avustukset eivät riitä vastaamaan kentän hätähuutoon, http://taiteilijalehti.fi/taiken-minna-sirno-toiminta-avustukset-eivat-riita-vastaamaan-kentan-hatahuutoon/ 
Vasenkaista 13.1.2017, Tommi Silvennoinen, Jos Tampere ois taide?, https://vasenkaista.fi/2017/01/jos-tampere-ois-taide/
Kansan Uutiset 14.5.2016, Sirpa Puhakka, Minna Sirnö haluaa altistaa taiteelle, https://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3544734-minna-sirno-haluaa-altistaa-taiteelle 
Smackthejack 11.3.2016, Jari Niemelä, Haastattelussa: Taiteen edistämiskeskuksen johtaja Minna Sirnö, https://www.smackthejack.net/onnigideon/36829/ 
Yleisradio 9.11.2015, Mikko Pesonen, Taiken Minna Sirnö: Taiteen tukijärjestelmä kaipaa uudistamista, https://yle.fi/uutiset/3-8443238 
Taide12h 13.4.2015, Taide12h, Minna Sirnö ja Petra Havu 
Archinfo 3.12.2014, Arkkitehtuurin päivä 3.2.2014: Arkkitehtuuri taiteena ajassa ja kulttuurissa, http://archinfo.fi/2014/02/arkkitehtuurin-paiva-3-2-2014-arkkitehtuuri-taiteena-ajassa-ja-kulttuurissa/ 
Hämeen Sanomat 30.10.2013, Kuka olet, Minna Sirnö?, https://www.hameensanomat.fi/uutiset/kanta-hame/246252-kuka-olet-minna-sirno 
Finlands Festivals 3.7.2013, Taiteen edistämiskeskuksen johtaja Minna Sirnö avasi Kajaanin Runoviikon, http://www.festivals.fi/taiteen-edistamiskeskuksen-johtaja-minna-sirnio-avasi-kajaanin-runoviikon/#.WpLjhKhuY2w 
Akaan Seutu 2.7.2013, Juha Kosonen, Minna Sirnö pyysi kuvittelemaan tyhjyyden, https://akaanseutu.fi/2013/07/02/minna-sirno-pyysi-kuvittelemaan-tyhjyyden/ 
Yleisradio 6.2.2013, Timo Krooks ja Janne Mällinen, Minna Sirnö Taiteen edistämiskeskuksen johtajaksi, https://yle.fi/uutiset/3-6483088 
Tamperelainen 6.11.2011, Jari Niemelä, Tampereelta muuttava Minna Sirnö: Kulttuuri-Tampere saa enää kasin, https://www.tamperelainen.fi/artikkeli/54174-tampereelta-muuttava-minna-sirno-kulttuuri-tampere-saa-enaa-kasin 
Ranneliike.net 28.7.2010, Sami Mollgren, Kansanedustaja Minna Sirnö: Naiminen on jokaihmisen perusoikeus, http://ranneliike.net/teema/kansanedustaja-minna-sirno-naiminen-on-jokaihmisen-perusoikeus?aid=4379 
Helsingin Sanomat 20.12.2009, Pia Elonen, Kansanedustaja Minna Sirnö pyrkii maakuntajohtajaksi, https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000004700544.html 
Helsingin Sanomat .2003, Erkki Paananen, Minna Sirnö pohjusti vaalia neljä vuotta, https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000004127385.html 

Ansioluetteloni

Ammatti / Arvo: 
ent. johtaja, toiminnanjohtaja, kansanedustaja, tiedottaja, historian opettaja

Koulutus:
Filosofian maisteri.,yleinen historia, PA yleinen historia SA kans.väl. politiikka, tiedotusoppi, Suomen historia, kans.tal.tiede, Tampereen yliopisto, 1985 - 09.06.1993
Multimedia yrittäjyyskurssi, Tampereen ammattikorkeakoulu, 1996 - 1997
Hypermediasuunnittelija, TYT, 1995 - 1996
Opettajien ammattitaidon kehittämiskurssi, sis. orientaatiojakson, tietotekniikkakoulutuksen, kielikoulutuksen ja monikulttuurisen opetuksen, Vantaan täydennyskoulutus ja Helsingin yliopisto, 29.11.1993 - 24.05.1994

Kielitaito:
englanti ja ruotsi käyttökielenä
lisäksi harrastuneisuutta espanjan, italian ja venäjän kieltä kohtaan

Työura / Elämäkertatietoja:
Taiteen edistämiskeskus, johtaja, 1.3.2013 - 28.2.2018
Suomen Näytelmäkirjailijat ja Käsikirjoittajat ry, toiminnanjohtaja, 1.6.2011 - 27.2.2013
Eduskunta, kansanedustaja, 17.03.2003 - 20.04.2011
Tampereen Työväen Teatteri, tiedottaja, 01.1.2000 - 17.03.2003
Oy Atricon Ab, hypermediasuunnittelija, 01.02.1997 - 31.05.1998
TAKK, peruskoulun historian opetus maahanmuuttajille, 18.04.1995 - 01.12.1995
Tampereen kaupunki/museotoimi,
tutkimusapulainen/vast.valm., 31.10.1994 - 30.04.1995

Tammerkosken lukio,, historian kurssin opettaja 4 h/vko, 17.10.1991 - 09.12.1991

Tampereen kaupunki/Museotoimi,
lipunmyyjä/museovalvoja, 13.05.1991 - 08.09.1991, 15.05.1989 - 03.09.1989, 
09.05.1988 - 04.09.1988, 11.05.1987 - 30.08.1987
Mäntän kaupunki, kovi, Hist. ja yht.kun. lehtori, 04.09.1990 - 30.09.1990
Ravla Oy, Kahviomyyjä, 07.05.1990 - 31.08.1990
Kilokirja Oy, kassa- ja järjestelytyöt, 03.12.1985 - 24.12.1985
Kirjapaino Sanan tie oy, lähetti, 02.04.1985 - 26.07.1985
Satahämeen osuusteurastamo, keittiöapulainen, 27.07.1984 - 10.08.1984

Yhteiskunnallinen toimintani

Eduskuntatoiminta:
Kansanedustaja [Pirkanmaa] 19.03.2003 - 20.4.2011
Valtiovarainvaliokunta 03.04.2007 - 20.4.2011
Hallinto- ja turvallisuusjaosto 04.05.2007 - 20.4.2011
Sivistys- ja tiedejaosto 04.05.2007 -  20.4.2011
Kunta- ja terveysjaosto ( - 03.02.2008 Sosiaali- ja työjaosto) 04.05.2007 -  20.4.2011
Lakivaliokunta 02.04.2003 - 20.03.2007
Sivistysvaliokunta (vj) 02.04.2003 - 05.10.2004
Parlamenttienvälinen liitto IPU, Suomen ryhmän johtokunta (vj) 14.05.2003 - 20.03.2007

Valtiolliset luottamustehtävät:
Opetusministeriön tekijänoikeustoimikunnan jäsen 2008 - 2009
Suomen Kansallisoopperan säätiön hallintoneuvosto 2003 - 2013
Patrian hallintoneuvosto 2007 - 2008
Poliisiasiain neuvottelukunta 2005 - 2009
Vapaaehtoinen maanpuolustuksen neuvottelukunta 2006 - 2009
VR:n hallintoneuvosto 2008 - 2009

Kunnalliset luottamustehtävät:
Tampereen kaupunginvaltuusto 1997 - 2011
muita luottamustoimia vuodesta 1987 alkaen mm. sivistyslautakunta 1993 - 1996, kaupunginhallitus (II vpj) 1997 - 2000, (j) 2001 - 2002
Vasemmistoliiton valtuustoryhmä 1992 -, (pj) 1996 - 2001

Maakunnalliset luottamustehtävät:
Pirkanmaan maakuntahallitus (vpj) 2000 - 2004
Pirkanmaan maakuntavaltuusto (j) 2004 - 2008

Muut luottamustehtävät:
Teatteri- ja Mediatyöntekijät ry (pj) 2006 - 2009
The European Parliamentary Forum on Population and Development (EPF) (member of the executive committee) 2007 - 2011
Eduskunnan väestö- ja kehitysryhmä (pj) 2006 - 2011
Hiv-säätion hallitus (I vpj) 2009 - 2012
Vasemmistonaiset (pj) 2008 - 2010
Nytkis ry (pj) 2010
Omaiset mielenterveystyön tukena keskusliitto ry (pj) 2010 - 2012
Vasemmistoliitto (2. vpj) 2001 - 2007
Kansan Uutiset Oy:n hallitus (j) 2007 - 2011
Kansan Sivistystyön Liitto (KSL) ry:n edustajisto (vpj) 2007 - 2009
Keskinäinen vakuutusyhtiö Turvan hallintoneuvosto 2003 - 2009
Muotialan asuin- ja toimintakeskuksen hallitus (j) 1999 - 2006,  (vj) 2006 - 2008
Setlementti naapurin hallitus 2004 - 2011
Tradekan edustajisto 2004 - 2011
Pienviljelijäväen lomakotisäätiön hallintoneuvosto (pj) 2005 - 2009, (vpj) 2009 - 2010
Kansan sivistystyön liitto (KSL) edustajisto (vpj) 2006 - 2009
VR oy:n hallintoneuvosto 2008 - 2009
Tampereen Ammattikorkeakoulun hallitus
Pirkanmaan Ammattikorkeakoulun hallitus

Mrs Minna Sirnö (born 1966)
Master of Art (Tampere University)

Director of the Arts Promotion Centre Finland (2013 - 2018)
Executive director of Finnish Playwrights and Screenwriters Guild (2011 - 2013)

Member of Parliament, Left Alliance (2003 - 2011)
Member of Finance Committee
Member of Subcommittee for Education and Science
Chair of the Finish All-Party Parliamentary Group on Population and Development (2006 -) and Chair of the Think tank Friday-Group of the Members of Parliament, Civil Servants and the representatives of the Development NGOs
Member of the Executive Committee of the European Parliamentary Forum on Population and Development

Chair of the Theatre and Media Employees in Finland (2006 - 2009)
Vice-President of the Left Alliance (2001 - 2007)
The Good Will Ambassador of the work against homophobia (2010)