0 0
Read Time:4 Minute, 19 Second

Sirnö, Minna Maaria
Minna Sirnö, foto: Antti Yrjönen

foto: Antti Yrjönen
s.1966 Tampereella,kirjasto- ja kulttuuritoimenjohtajaväitöskirjatutkija

Siviilissä Ihmis- ja perusoikeuksien vaalija, taiteen moninautiskelija, monen asian usetobe, onnellinen otfamu sekä ihmisyyden ja elämän ihailija. Puoliso: valosuunnittelija Jyrki Sinisalo Nykyinen kotikunta: Helsinki

Suoritetut tutkinnot ja oppiarvot

Filosofian maisteri, 229,5 opintoviikkoa, Tampereen yliopisto, 09.06.1993
•PA yleinen historia (73 opintoviikkoa, aine- ja syventävät opinnot, erinomaiset tiedot),tutkielma ja siihen liittyvää kypsyysnäyte (cum laude approbatur)
•SA kansainvälinen politiikka (35 opintoviikkoa, aineopinnot, hyvät tiedot), tiedotusoppi (22,5opintoviikkoa, aineopinnot, hyvät tiedot), Suomen historia (14 opintoviikkoa, aineopinnot,hyvät tiedot), kansantaloustiede (11 opintoviikkoa, aineopinnot, hyvät tiedot)
•Aineenopettajan kasvatustieteelliset opinnot, (40 opintoviikkoa, joista didaktisen linjanopinnot 35 opintoviikkoa, erinomaiset tiedot)
•Muita opintoja (8 opintoviikkoa)

Muu koulutus ja erityistaidot

Multimedia yrittäjyyskurssi, Tampereen ammattikorkeakoulu, 1996–1997 Hypermediasuunnittelija, TYT, 1995–1996

Opettajien ammattitaidon kehittämiskurssi, sis. orientaatiojakson, tietotekniikkakoulutuksen, kielikoulutuksen ja monikulttuurisen opetuksen, Vantaan täydennyskoulutus ja Helsingin yliopisto, 29.11.1993–24.05.1994

Kielitaito

äidinkieli suomi muu kielitaito, filosofian maisterin tutkintoon liittyvät
•englanti, suullinen taito, 1 opintoviikko, 4/5, Tampereen yliopisto, Kielikeskus 19.12.1986
•englanti, tekstin ymmärtäminen, 2 opintoviikko, 4/5, Tampereen yliopisto, Kielikeskus3.12.1987
•espanja, alkeiskurssi, 4 opintoviikko, 3/5, Tampereen yliopisto, Kielikeskus 11.5.1988
•ruotsi, kirjallinen ja suullinen taito, 2 opintoviikko, 4/5, Tampereen yliopisto, Kielikeskus11.12.1987
•venäjä, tekstin ymmärtäminen, 2 opintoviikkoa, hyv., Tampereen yliopisto, Kielikeskus23.4.1993
lisäksi harrastuneisuutta italian kieleen

Nykyinen työtehtävä

Orimattilan kaupunki, kirjasto- ja kulttuuritoimenjohtaja, 1.5.2020–

Jyväskylän yliopiston Humanistis-yhteiskuntatieteellisen tiedekunnan Yhteiskuntatieteiden ja filosofian laitos, tohtorikoulutettava, 1.8.2018–

Aiempi työkokemus

Taiteen edistämiskeskus, johtaja, 1.3.2013–28.2.2018

Suomen Näytelmäkirjailijat ja Käsikirjoittajat ry, toiminnanjohtaja, 1.6.2011–27.2.2013

Eduskunta, kansanedustaja, 17.03.2003–20.04.2011

Tampereen Työväen Teatteri, tiedottaja, 01.1.2000–17.03.2003

Oy Atricon Ab, hypermediasuunnittelija, 01.02.1997–31.05.1998

TAKK, peruskoulun historian opetus maahanmuuttajille, 18.04.1995–01.12.1995

Tampereen kaupunki/museotoimi, tutkimusapulainen/vast.valm., 31.10.1994–30.04.1995

Tammerkosken lukio, historian kurssin opettaja 4 h/vko, 17.10.1991–09.12.1991

Tampereen kaupunki/Museotoimi, lipunmyyjä/museovalvoja, 13.05.1991–08.09.1991, 15.05.1989–03.09.1989, 09.05.1988–04.09.1988, 11.05.1987–30.08.1987

Mäntän kaupunki, kovi, Hist. ja yht.kun. lehtori, 04.09.1990–30.09.1990

Ravla Oy, Kahviomyyjä, 07.05.1990–31.08.1990

Kilokirja Oy, kassa- ja järjestelytyöt, 03.12.1985–24.12.1985

Kirjapaino Sanan tie oy, lähetti, 02.04.1985–26.07.1985

Satahämeen osuusteurastamo, keittiöapulainen, 27.07.1984–10.08.1984

Tieteelliset julkaisuni

Sirnö, M. M. (2020). Taiteella on vapautensa mutta… : Taide- ja kulttuuri puolueiden ohjelmissa vuosina 1960–2019. Politiikka, 62(4), 324-353. https://journal.fi/politiikka/article/view/90642?acceptCookies=1 https://doi.org/10.37452/politiikka.90642

Tutkimukseeni perustuvat muut artikkelini

Sirnö, Minna (2021). Puolueet parempien ihmisten kasvattajina. Politiikasta.fi, 18.3.2021. https://politiikasta.fi/puolueet-parempien-ihmisten-kasvattajina/
Ilmestynyt 18.3.2021

Yhteiskunnalliset luottamustehtävät ja ansiot

Eduskuntatoiminta

Kansanedustaja [Pirkanmaa] 19.03.2003–20.4.2011

Valtiovarainvaliokunta, jäsen 03.04.2007–20.4.2011

Hallinto- ja turvallisuusjaosto, jäsen 04.05.2007–20.4.2011

Sivistys- ja tiedejaosto, jäsen 04.05.2007– 20.4.2011

Kunta- ja terveysjaosto (–03.02.2008 Sosiaali- ja työjaosto), jäsen 04.05.2007– 20.4.2011

Lakivaliokunta, jäsen 02.04.2003–20.03.2007

Sivistysvaliokunta, varajäsen 02.04.2003–05.10.2004

Parlamenttienvälinen liitto IPU, Suomen ryhmän johtokunta, varajäsen 14.05.2003–20.03.2007

Muut valtiolliset luottamustehtävät

Opetusministeriön tekijänoikeustoimikunnan jäsen 2008–2009

Suomen Kansallisoopperan säätiön hallintoneuvosto 2003–2013

Patrian hallintoneuvosto 2007–2008

Poliisiasiain neuvottelukunta 2005–2009

Vapaaehtoinen maanpuolustuksen neuvottelukunta 2006–2009

VR:n hallintoneuvosto 2008–2009

Kunnalliset luottamustehtävät

Tampereen kaupunginvaltuusto, valtuutettu 1997–2011

muita luottamustoimia vuodesta 1987 alkaen mm.

sivistyslautakunta, jäsen 1993–1996

kaupunginhallitus, 2. varapuheenjohtaja 1997–2000, jäsen 2001–2002

Vasemmistoliiton valtuustoryhmä, jäsen 1992–2011, puheenjohtaja 1996–2001

Maakunnalliset luottamustehtävät

Pirkanmaan maakuntahallitus, varapuheenjohtaja 2000–2004

Pirkanmaan maakuntavaltuusto, jäsen 2004–2008

Muut luottamustehtävät

KOM-teatterin kannatus ry:n hallitus, puheenjohtaja 2020–2021

Kulttuurikeskus PiiPoon kannatusyhdistys ry:n hallitus, jäsen 2020–, varapuheenjohtaja 2021–

Kulttuuripolitiikan tutkimuksen seura ry:n hallitus, jäsen 2019–2021

Taidetestaajat neuvonantajaryhmä, jäsen 2019–

Tanssiteatteri MD:n kannautusyhdistyksen hallitus, jäsen 2019– ,

Teatteri- ja Mediatyöntekijät ry, puheenjohtaja,2006–2009

The European Parliamentary Forum on Population and Development (EPF), member of the executive committee 2007–2011

Eduskunnan väestö- ja kehitysryhmä, puheenjohtaja 2006–2011

Hiv-säätiön hallitus, 1. varapuheenjohtaja 2009–2012

Vasemmistonaiset, puhenainen 2008–2010

Nytkis ry, puheenjohtaja 2010

Omaiset mielenterveystyön tukena keskusliitto ry, puheenjohtaja 2010–2012

Vasemmistoliitto, 2. varapuheenjohtaja 2001–2007

Kansan Uutiset Oy:n hallitus, jäsen 2007–2011

Kansan Sivistystyön Liitto (KSL) ry:n edustajisto, varapuheenjohtaja 2007–2009

Keskinäinen vakuutusyhtiö Turvan hallintoneuvosto, jäsen 2003–2009

Muotialan asuin- ja toimintakeskuksen hallitus, jäsen 1999–2006, varapuheenjohtaja 2006–2008

Setlementti naapurin hallitus, jäsen 2004–2011

Tradekan edustajisto, jäsen 2004–2011

Pienviljelijäväen lomakotisäätiön hallintoneuvosto, puheenjohtaja 2005–2009, varapuheenjohtaja 2009–2010

Kansan sivistystyön liitto (KSL) edustajisto, varapuheenjohtaja 2006–2009

VR oy:n hallintoneuvosto, jäsen 2008–2009

Pirkanmaan ammattikorkeakoulu Oy:n hallitus, jäsen 1.1.1998–30.3.2001

Tampereen teatterikesän hallitus, jäsen 1.11.1998–31.10.2000.

Lisäksi mm. olen ollut jäsen Tampereen Ammattikorkeakoulun hallituksessa.

Saamiani huomionosoituksia

Homofobian vastainen hyväntahdon lähettiläs 2010 (Sateenkaariyhteisöt)

Eduskunnan ahkerin maailmanparantaja 2011 (Kepa / Globbait)

Eduskunnan kulttuurikuningatar (HS 5.4.2011)

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %